2017 - 2018

 

Executive

Member Affiliation Executive Position
Daniel Gammage AMEC NSS President
John Luxat McMaster University 1st Vice President
Keith Stratton Stratton Consulting Inc. 2nd Vice President
Peter Ozemoyah Tyne Engineering Past President
Mohamed Younis AMEC NSS Limited Treasurer
Colin Hunt CGH Publications Inc. Secretary
Benjamin Rouben (Ben) 12 & 1 Consulting Executive Director
Ken L. Smith Formerly AECL and NRCan Financial Administrator
Peter Easton Eastworks Consulting Limited Communications Director
John G. Roberts JGRchem.Inc. ECC Chair

Members-at-Large

Member Affiliation
Parva Alavi Retired (formerly Candu Energy)
Andrew Ali AMEC NSS
John Barrett Canadian Nuclear Association
Ruth Burany Kinectrics
Chris Ciaravino IESO
Rudy Cronk PLC Fire Safety Engineering
Peter Easton Eastworks Consulting Limited
Mohinder Singh Grover Candu Energy Inc.
Emma Hauch Kinectrics
Jeremy M. Hopwood AECL
Paul Jones Canadian Nuclear Laboratories Inc.
Raphaël Kouyoumdjian Worley Parsons
Wilson Lam Ontario Ministry of Energy
Kris K. Mohan WizNucleus (retired AECL)
Eleodor Nichita (Dorin) University of Ontario Institute of Technology
Peter Ottensmeyer Professor Emeritus, University of Toronto
John G. Roberts JGRchem.Inc.
Benjamin Rouben 12 & 1 Consulting
Wei Shen CNSC
Nick Sion Intercan Technologies
Jerzy Antoni Szpunar University of Saskatchewan
Ronald A. Thomas Retired, CNSC
Aman Usmani AMEC NSS
Kamal Verma Candu Energy Inc.
Stephen Yu Candu Energy Inc.

Special Duties Reporting to (but not necessarily members of) Council

Peter Easton Eastworks Consulting Limited Communications Director
Richard Fluke (Ric) AMEC NSS Bulletin Editor
Colin Hunt CGH Publications Inc. Bulletin and Yearbook Publisher
Benjamin Rouben (Ben) 12 & 1 Consulting Executive Director
Ken L. Smith Formerly AECL and NRCan Financial Administrator

CNS Office

Bob O'Sullivan

Technical Divisions

Division Chair
Design and Materials Daniel Gammage
Division of Environment, Waste Management & Decommissioning Parva Alavi
Fuel Technologies Paul Chan
Fusion Science and Technology Blair Bromley
Medical Applications & Radiation Protection Nick Sion
Nuclear Operations & Maintenance Aman Usmani and Polad Zahedi
Nuclear Science & Engineering Elisabeth Varin

CNS Committees

Committee Chair Members
Branch Affairs Ronald A. Thomas
Education and Communication Ruxandra Dranga John G. Roberts, Co-Chair Jason MKC Donev, Matthew Dalzell, Bryan F. White, Frederick C. Boyd, John Krasznai, Peter Lang, Ron Matthews, Glenn Aldon McRae, John G. Roberts, Shelley Rolland-Poruks, Joy Shikaze, Shaun Ward, Jeremy J. Whitlock, Alex Wolf, Tjalle Vandergraaf,
Finance Mohamed Younis Ken L. Smith, Edward M. Hinchley, Benjamin Rouben, Adriaan Buijs,
Honours and Awards Ruxandra Dranga Paul D. Thompson, Robert L. Walker, John Barrett, Jacques A. Plourde, John G. Roberts, Ovidiu Nainer, Peter Ozemoyah, Benjamin Rouben, Ken L. Smith, Ronald C. Oberth, Daniel Gammage, Jeremy J. Whitlock,
International Liaison Kris K. Mohan Benjamin Rouben, Frederick C. Boyd, Ronald A. Thomas, Jeremy M. Hopwood,
Internet Andrew Prudil Benjamin Rouben, Eleodor Nichita, Morgan Brown, Adriaan Buijs,
Inter-society Relations Peter Ozemoyah
Membership Benjamin Rouben Blair Bromley,
Past Presidents Paul D. Thompson All Past Presidents
Publications Colin Hunt Daniel Gammage, Richard Fluke,
Scholarship Committee Mohamed Younis Adriaan Buijs, Jadranka Popovic, Dorin Nichita, Ruxandra Dranga,
Strategic Planning Jacques A. Plourde Paul Thompson, Pauline Watson, Chris Ciaravino, Michael Smith, Peter Easton, Jerry Hopwood
Young Generation Andrew Ali John G. Roberts,
WiN Canada Pauline Carol Watson

Branches

Branch Chair
Bruce John Krane
Chalk River Andrew C. Morreale
Durham Region Jacques A. Plourde /Nick Preston, CoChairs
Manitoba Jason Martino
Golden Horseshoe Kendall Boniface
New Brunswick Derek Mullin
Ottawa Ken Kirkhope
Québec Michel Saint-Denis
Sheridan Park Rajendra Jain
Toronto Andrew Ali
UOIT Cristina Mazza
Western Branch (Formerly Alberta and Saskatchewan) Matthew Dalzell